Nazad   Napred   Štampaj

SRBI ZA BUŠA, ALBANCI ZA KERIJA

 Blic, 10/23/2004; Strana: 6 

Intervju Danijel Server

Direktor Balkanske inicijative Američkog instituta za mir za „Blic“

Bez obzira na to ko će pobediti na izborima, Amerika će podržati ekonomski oporavak i tranziciju
u Srbiji

Nikad neizvesnija trka u predizbornoj kampanji za predsednika SAD između Džordža Buša iz Republikanske stranke i Džona Kerija iz Demokratske stranke dovela je do toga da je svaki glas postao veoma važan, a naročito glasovi etničkih zajednica, među kojima je i srpska. Do izbora je ostalo još deset dana, a Danijel Server, direktor Balkanske inicijative Američkog instituta za mir, kaže za „Blic“ da od rezultata izbora zavisi i politika Bele kuće prema Srbiji, pre svega kroz prizmu rešavanja kosovskog problema.
Šta mislite ko je bolja opcija za Srbe na predsedničkim izborima u Americi, pobeda Džordža Buša ili Džona Kerija?
- Nije na meni da sudim, ali činjenica je da je Ričard Holbruk, koji pretenduje na mesto državnog sekretara ukoliko na izborima pobedi Džon Keri, objavio da podržava nezavisnost Kosova. Na drugoj strani, ukoliko Džordž Buš pobedi, neće biti nikakvih naglih promena u spoljnoj politici Amerike prema Balkanu i ona će se nastaviti u kontinuitetu. Demokratske opcije u Beogradu i na Balkanu uopšte i dalje će imati podršku Vašingtona, a nastaviće se sa insistiranjem u vezi sa ispunjenjem obaveza prema Haškom tribunalu. Generalno gledano, ukoliko pobedi Buš, neće biti velikih promena u odnosu na Kosovo, dok će demokrate svakako pokušati da ispune obećanja koja su dali o brzom rešenju statusa pokrajine.
Da li imate informaciju koliko se Srba koji žive u SAD registrovalo za izbore i kako će oni glasati?
- Nemam pouzdanih informacija koliko ima Srba u Americi. Bilo je nekoliko istraživanja, ali ti podaci su u principu beskorisni jer ima dosta mešanih brakova. Ako je recimo otac Srbin, a majka Irkinja, dete je Srbin. To nije važno, svi smo mi Amerikanci. Verujem da evidenciju imaju srpske organizacije ovde u Americi, ali generalno gledano Srbi podržavaju republikance, a Albanci su tradicionalno uz demokrate.
Tokom poslednje četiri godine Bušova administracija je imala dobre odnose sa vlastima u Beogradu, pre svega na ekonomskom planu. Kompanije poput „US Steela“, „Motorole“ i „Filipa Morisa“ su investirale u Srbiju, da li možemo da očekujemo da će se ta saradnja nastaviti ukoliko Keri pobedi na izborima?
- Da, naravno da možemo očekivati nastavak saradnje. Bez obzira na to da li će na izborima pobediti Buš ili Keri, Amerika će podržati ekonomski oporavak i tranziciju u Srbiji. Razvoj čitavog Balkana je jedan od važnih ciljeva spoljne politike Amerike. Srbija može da utiče na poboljšanje saradnje ispunjenjem obaveza prema Hagu.
Koliko na rezultate glasanja može da utiče srpska etnička manjina i uopšte pravoslavci (Grci, Bugari, Jermeni) kojih je više u tzv. sving državama poput Mičigena, Viskonsina i Pensilvanije?
- Kao što sam rekao, generalno Albanci su na strani Demokratske stranke, Srbi i pravoslavci su na strani republikanaca, setimo se prošlih izbora kada je većina kaznila demokrate zbog bombardovanja Srbije. Ne znam koliko je uopšte moguće govoriti o jedinstvenom stavu etničkih zajednica, jer one izuzetno retko imaju jedinstven stav.


Antrfile:

Na izbore četiri milijarde

Troškovi predizborne kampanje za izbore u SAD u ovoj godini iznosiće blizu četiri milijarde dolara, najviše do sada, navodi se u najnovijem izveštaju. Troškovi će iznositi ukupno 3,9 milijardi dolara, uključujući i 1,2 milijarde dolara za predsedničke izbore, navodi se u studiji nezavisne institucije, Centra za odgovornu politiku.


Autor: ALEKSANDAR PETROVIĆ