Petoro pacijenata u Srbiji već potpuno zdravo
Kombinacijom lekova „tamiflu”, „longacef” i „ciprocinal”, pacijent
iz Niša posle tri dana poslat na kućno lečenje, a juče posle kontrole konstatovano da je potpuno ozdravio. Nema novih slučajeva obolevanja
Ivan Mišković
Branislav Janačković
U Srbiji je od 11 pacijenata zaraženih virusom svinjskog gripa do sada pet izlečeno. Juče je iz Instituta za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije pušten 29-godišnji mladić čije je lečenje prošlo uspešno i bez komplikacija, a još jedan je izlečen na Infektivnoj klinici u Nišu. Dobra vest je da u Srbiji juče nije bilo novoobolelih, osim 11 ranije potvrđenih slučajeva.
Prema rečima prof. dr Dragana Delića iz Instituta za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije, mladić koji je otpušten lečen je antivirusnim lekovima i antibiotskom terapijom pošto je dobio i zapaljenje pluća.
- Nema razloga za brigu, jer od običnog gripa umire i boluje mnogo više ljudi nego od ovog novog. Reč je o prepoznatljivoj bolesti koja se uspešno leči. Virus će možda u budućnosti mutirati, ali za sada nema velikog razloga za brigu - rekao je dr Delić za „Blic”.
Prvi pacijent izlečen je i u Nišu. Mladić star 22 godine, koji je primljen u nišku bolnicu 26. juna sa simptomima meksičkog gripa, nema više simptome te bolesti, potvrđeno je „Blicu” na Infektivnoj klinici u Nišu. Mladić je u Niš doputovao iz Australije, a 28. juna uveče pušten je na kućno lečenje jer mu se nakon nekoliko terapija stanje poboljšalo.
- Pacijent je juče bio na kontroli i nema više nikakve simptome bolesti, pa se može smatrati izlečenim - kazao je za „Blic” prof. dr Žarko Ranković, direktor Infektivne klinike u Nišu.
Prema njegovim rečima, zaraženi mladić je u Niš doputovao 24. juna iz Australije, a lekarsku pomoć zatražio je 26. juna u večernjim časovima zbog temperature koja je premašila 38 stepeni Celzijusa, otežanog disanja, opšte slabosti i malaksalosti.
- Imao je klasične simptome gripoznog sindroma, s tim što smo imali i epidemiološki podatak da dolazi iz područja u kojem je dolazilo do prenosa virusa A H1N1. Rendgenskim snimkom je utvrđeno da ima zapaljenje pluća. Dok je rađena dijagnostika, bio je prisutan i dežurni epidemiolog koji je uzimao podatke o njegovim socijalnim kontaktima od dolaska u Niš. Iste večeri je smešten na odeljenje izolacije i započeta je terapija lekom „tamiflu”, dva puta po 75 miligrama, ujutro i uveče. Iako nismo imali potvrdu da se radi o virusnom zapaljenju pluća, preventivno je uključena i antibiotska terapija lekovima „longacef” i „ciprocinal” po šemi za vanbolničke slučajeve zapaljenja pluća - objasnio je prof. dr Ranković.
Terapija se već narednog jutra pokazala delotvornom. Povišena temperatura je nestala 27. juna ujutro, a pacijent se osećao znatno bolje. Nije imao gušenja i nedostatak vazduha kao prilikom prijema u bolnicu. Nastavljena je terapija u izolacionoj jedinici, a u toku noći između 27. i 28. juna telefonom je stigla i potvrda sa „Torlaka” da je mladić zaražen virusom A H1N1. Sledećeg dana, 28. juna, njegovo stanje se još više popravilo, pa smo procenili da nema više potrebe da bude u bolničkoj izolaciji.
- U razgovoru sa porodicom saznali smo da ima dobre uslove za kućnu izolaciju, pa je otpušten iz bolnice, a lekove je nastavio da uzima kod kuće. Mladić je juče došao na kontrolu. Konstatovano je da je potpuno ozdravio i da je u dobrom opštem stanju, pa je nakon pet dana prestao da uzima i antivirusnu terapiju. Zbog slabosti u mišićima na pregled se javio jedan mladić koji je bio sa njim u kontaktu, ali je nakon pregleda konstatovano da on nije zaražen - dodao je dr Ranković.
Pod nadzorom niških lekara je i jedna petočlana porodica koja je doputovala iz Australije i jedan muškarac koji je došao iz Francuske. Od članova porodice koja je doputovala iz Australije, na klinici je zadržan muškarac, dok je njegova žena sa troje dece pod nadzorom lekara u kućnim uslovima. Zdravstveno stanje svih tih osoba je dobro, a uzorci briseva iz grla upućeni su na proveru u Institut „Torlak”.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević potvrdio je juče da je od 11 osoba zaraženih novim gripom, petoro izlečeno i vratili su se svojim normalnim aktivnostima, a od preostalih šestoro, troje se nalazi na kućnom lečenju. Ostali su smešteni u bolničkim ustanovama i stabilnog su zdravstvenog stanja.
Lekari podsećaju da su shodno preporukama Svetske zdravstvene organizacije opšte mere prevencije, kao što su držanje odstojanja od najmanje jednog metra od drugih osoba, higijena disajnih puteva, pokrivanje nosa i usta prilikom kašljanja i kijanja i pranje ruku tekućom vodom i sapunom i provetravanje prostorija u kojima se boravi, najefikasnije mere prevencije i suzbijanja gripa izazvanog novim tipom virusa.
|
Antrfile:
U Crnoj Gori šest obolelih
Institut za imunologiju i virusologiju „Torlak” potvrdio je da su dva pacijenta, od kojih se jedan nalazi na Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Crne Gore, a drugi u Opštoj bolnici Pljevlja, inficirana novim virusom gripa tip A (H1N1). Time je broj obolelih u Crnoj Gori povećan na šest, dok su nalazi tri pacijenata u obradi.
Mere zaštite
- Redovno perite ruke tekućom vodom i sapunom
- Pokrijte usta i nos maramicom kada kijate i kašljete
- Odmah bacite upotrebljenu maramicu u kantu sa đubre
- Ukoliko nemate maramicu, pokrijte usta i nos nadlakticom, a ako kinete u dlan, odmah operite ruke
- Izbegavajte rukovanje,
grljenje i ljubljenje ako kijate i kašljete
- Ostanite kod kuće kada ste bolesni i pozovite lekara
|