MALI EKRAN, A VELIKO NEZADOVOLJSTVO
|
Blic, 04/26/2006; Strana: 4
|
Mnogo je negativnih reakcija na odluku o dodeli pet nacionalnih frekvencija. Odbijeni najavili žalbe
Savet Republičke radiodifuzne agencije usvojio je juče obrazloženje o dodeli pokrajinske i nacionalnih frekvencija za emitovanje televizijskih i radijskih programa. Predsednik Saveta Nenad Cekić istakao je da nije probijen nijedan zakonski rok u proceduri dodele frekvencija i davanju obrazloženja, jer se radilo i preko praznika kako bi se to obrazloženje sačinilo.
Cekić je rekao da postoje kriterijumi za dodelu frekvencija, koji su javno objavljeni, postoje činjenice koje je Savet utvrdio u razgovoru sa podnosiocima prijava i, na kraju, postoji procedura glasanja.
Savet, po zakonu, odlučuje glasanjem a ne konsenzusom, tako da se u obrazloženju odluke mogu navesti samo relevantni kriterijumi ali ne i razlozi zbog kojih je svaki član Saveta dao svoj glas nekom od prijavljenih na konkurs.
- Nije moguće dati jedinstveno obrazloženje za bilo koju odluku, budući da se o odlukama tajno glasa. Zakon propisuje da dozvolu na bilo kojem nivou može da dobije onaj ko dobije pet glasova Saveta. Zakon ne propisuje da mi glasamo o tome da se nekom ne dodeli dozvola - istakao je Cekić.
Član Saveta RRA Vladimir Cvetković ocenio je da se pri dodeli frekvencija radilo u interesu domaćih emitera, jer su, od pet frekvencija, tri pripale njima, jedna televiziji koja je potpuno u stranom vlasništvu („Foks“), a jedna onoj u kojoj je strani kapital skoro 50 odsto (B92).
- Sačuvali smo prostor za razvoj domaće radiodifuzije, istovremeno omogućavajući, bez protekcionističkih mera, jednu zdravu konkurenciju - naglasio je Cvetković.
Odluka o dodeli nacionalnih frekvencija nije konačna, jer je potrebna i tehnička dozvola, koju izdaje Republička agencija za telekomunikacije.
Oni koji nisu dobili frekvencije, imaju pravo žalbe u roku od 15 dana, posle čega RRA ima rok od 30 dana da donese odluku. Posle toga nezadovoljna strana ima pravo da pokrene upravni spor.
Nacionalne frekvencije dodeljene su televizijama „Avala“, B92, „Pink“ i „Foks“, kao i televizijama „Košava“ i „Hepi“ koje će zajednički koristiti jednu mrežu.
Najveće ulaganje, od 100 miliona evra, najavila televizija Pink, a televizija Foks 38,5 miliona evra, dok je televizija Košava/Hepi će uložiti 32,5 miliona evra, a televizija Avala 21,8 miliona evra. U obrazloženju je navedeno da je televizija RTL planirala ulaganje od 21,3 miliona evra.
Žalbe na odluke RRA najavili su BK, TV5, a očekuje se i žalba RTL.
|
Antrfile:
Reakcije „Hepi TV“ i „Košave“
U „Hepi TV“ su veoma zadovoljni time što će sva deca u Srbiji imati svoj dvanaestočasovni program i što će moći da odrastaju uz televiziju koja je samo njima posvećena.
I u Televiziji „Košava“, koja će nacionalnu frekvenciju deliti sa dečjom televizijom „Hepi“, najvaljuju da će ubuduće negovati porodičnu programsku koncepciju.
- Pored informativnog i zabavnog programa, emitovaćemo dokumentarne, političke i tok-šou emisije, kvizove i druge kratke forme - ističe Aleksandar Lupšić, direktor TV „Košava“.
Uslovi za frekvenciju
1. Poslovni uspeh
-TV „Pink“ beleži najveći poslovni uspeh
-Računi BK televizije su nekoliko nedelja bili blokirani u trenutku javnih razgovora sa predstavnicima RRA
-Televizije koje trenutno ne emituju program („Foks“ i „Avala“) dostavile su tražene bankarske garancije, a iz TV „Foks“ su objasnili da, iako je osnivački ulog 500 dolara, nameravaju da ulože mnogo više novca u razvoj programa
2. Gledanost TV stanice
-Najveću gledanost ima „Pink“, zatim BK, pa B92
3. Iskustvo u oblasti radiodifuzije
-Najveće iskustvo imaju „Pink“ i B92
-Najveće međunarodno iskustvo imaju RTL i „Foks“, ali nije zanemarivo ni iskustvo TV „Sigma“ i CME.
-U osnivačkom kapitalu TV „Avala“ koja je u osnivanju nalaze se kompanije koje imaju veze sa radiodifuzijom („Tak vižn“, „Deksin film“, Medija plus“, „Tehnoprogres“)
4. Vlasnička struktura i poreklo kapitala
-Stranog osnivačkog kapitala RTL ima više od zakonskih 49 odsto (sporan kapital sa Devičanskih ostrva)
-26 odsto kapitala TV 5 pripada Oliveri Nedeljković koja se suočava sa optužbama za privredni kriminal
5. Ponašanje tokom konkursne procedure
-Zamerka Maji Divac, glavnom uredniku RTL, da je javno rekla da je sigurna da će ta televizija dobiti frekvenciju
Kojadinović: Cekić kao papa
Ministar kulture Dragan Kojadinović optužio je predsednika Saveta RRA Nenada Cekića da „sa svojim timom“ rasprodaje nacionalno blago „po sopstvenom ćefu, ili po tuđem, što je još gore“.
- Ako Cekić misli da je izabran za papu, i da članovi Saveta misle da su koncil kardinala, da njihove odluke ne mogu da se komentarišu, onda su se oni stavili i iznad predsednika ove zemlje, i iznad premijera i Vlade - upozorio je ministar Kojadinović.
Cekić se zalio Koštunici na ministra Kojadinovića
Odgovor ministru Kojadinoviću dao je Aleksandar Vasić, potpredsednik Saveta RRA, ističući da Kojadinović nema zakonsko pravo da se meša u rad Agencije.
- Da li će Vlada i dalje trpeti to što radi gospodin Kojadinović, mi ne znamo, niti nas interesuje, ali on niti ima zakonsko pravo niti sme da se meša u rad Agencije. Njegove pretnje se neće ispuniti, jer on niti smenjuje niti učestvuje u radu RRA - kaže Vasić.
Savet je najavio da će premijeru Srbije Vojislavu Koštunici i Vladi uputiti protestno pismo zbog toga što je, kako je ocenjeno, ministar kulture Srbije Dragan Kojadinović svojim izjavama prekršio član 26 stav 3 Zakona o radiodifuziji, po kome niko nema pravo da na bilo koji način utiče na rad članova Saveta, niti su oni dužni da poštuju bilo čije instrukcije u vezi sa svojim radom, izuzev odluka nadležnog suda donetih u postupku sudske kontrole rada Saveta.
|
Autor: M. JEVERIČIĆ
|