SUROV POMOR RIBE NA NAŠIM REKAMA PRETI KATASTROFOM
U Savi živi preko 25 vrsta slatkovodne ribe, a radi njene zaštite i očuvanja, radnici Javnog preduzeća “Vojvodinašume” svake godine u reku ubace 1.000 kilograma ili 15.000 primeraka jednogodišnje šaranske mlađi. Budući da riba na crnom tržištu dostiže zavidnu cenu, savskoj ribi preti istrebljenje. Ribokradice, u poteri za zaradom, love ribu dinamitom, strujom i plinom. Eksploziv, koji je tokom poslednjih ratova bio lako dostupan i često korišćen za ubijanje ribe, sada se gotovo ne koristi.
Zamenile su ga plinske boce, čije se dovodno crevo postavi na dno reke, te se puštanjem gasa riba ošamuti i ispliva na površinu. Još efikasniji su elektroagregati, koji uništavaju odrasle jedinke, ali i riblju mlađ. Najštetniji su ipak oni koji ošamućuju samo somove, i to kapitalne, polno zrele.
U borbi protiv ovog nelegalnog biznisa ne pomažu nadljudski napori čuvarske službe JP “Vojvodinašume”, koji uz zaplenu mreža i alata podnose prekršajne prijave. Krivolov cveta zbog blagih kazni i neažurnosti pravosuđa. Kada se presude i donesu, novčane kazne su izuzetno male, pa ih ribokradice nadomeste samo jednim izlaskom u krivolov.
Pet ribočuvara JP “Vojvodinašume” kontroliše područje od granice sa Hrvatskom kod Jamene do Jarka, kao i deo reke koji se proteže od sela Grabovca do Kupinova. Decenijama vode bitku s krivolovcima, maksimalno se angažujući upravo na proleće, za vreme visokog vodostaja, kada su ataci ribokradica najžešći.
Po rečima Aleksandra Ćirića, referenta službe za ribarstvo u JP “Vojvodinašume”, sektora u Sremskoj Mitrovici, čuvari mesečno plene po dvadesetak mreža. Kao primer navodi takozvane metlice ili kederuše, mreže sa sitnim okcima, čijim ulovom seljaci hrane svinje.
- Na terenu stalno srećemo ribokradice. Znaju oni nas, kao i mi njih. Za nas nema radnog vremena, obično su to rani jutarnji sati, a faktor iznenađenja kod hvatanja ribokradica je presudan. Najčešće su po dvojica u čamcu, prestupnici su često naoružani. Kada se nađu u bezizlaznoj situaciji, ribokradice elektroagregate, nabavljene iz Rumunije ili Rusije, po ceni od 250 evra, najčešće bace u reku - svedoči jedan od ribočuvara, napominjući da bez agregata, kao glavnog dokaza, hvatanje prestupnika najčešće biva bezuspešno, jer ih u nedostatku dokaznog materijala sudije najčešće puštaju.
|